Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS), alături de instituţii publice şi private din întreaga ţară, a marcat şi în acest an Ziua Europeană a Numărului Unic de Urgenţă 112 şi aniversarea a 22 de ani de la operaţionalizarea Sistemului de urgenţă 112 în România, prin iluminarea în roşu a unor clădiri emblematice din Bucureşti şi din alte oraşe ale ţării. În seara de 11 februarie 2026, peste 140 de clădiri ale administraţiei publice centrale şi locale, inclusiv turnul de comunicaţii al STS, alături de instituţii de cultură şi obiective turistice, au fost iluminate în culoarea roşie, simbol al Serviciului de urgenţă 112. Conform unui comunicat de presă primăria municipiului Roşiori de Vede, primăria oraşului Videle, Monumentul Eroilor din Videle, Centrul Multifuncţional pentru Tineri din Alexandria şi Casa de cultură Roşiori de Vede au fost iluminate în culoarea roşie. Ajuns la a 5-a ediţie, evenimentul a devenit deja o tradiţie, fiind organizat an de an, cu o participare tot mai numeroasă din partea instituţiilor şi organizaţiilor care s-au alăturat acestui demers şi au contribuit constant la transmiterea mesajului de responsabilitate civică privind utilizarea numărului unic de urgenţă 112.
Cetăţenii României au demonstrat, în anul 2025, cel mai ridicat nivel de responsabilitate în apelarea numărului unic 112 de la înfiinţarea acestuia, contribuind semnificativ la buna funcţionare a serviciului de urgenţă şi la salvarea de vieţi prin alertarea rapidă şi eficientă a echipajelor specializate.
Serviciul de Telecomunicaţii Speciale mulţumeşte tuturor instituţiilor şi partenerilor din Bucureşti şi din ţară care, an de an, se implică în acest demers şi susţin promovarea utilizării responsabile a numărului de urgenţă 112.
Din aceeasi publicatie - Informatia de Teleorman
Distribuție Oltenia: LUCRĂRI PENTRU PREVENIRE ȘI CORECTARE AVARII – SĂPTĂMÂNA 15.06.2025 – 21.06.2026 – TELEORMAN
Sezon încheiat cu succes de sportivii secției de karate a CSM Alexandria la Cupa Orașului Voluntari
Percheziții pentru braconaj în Teleorman și Olt: bunuri de peste 58.000 de lei confiscate
Stiri - Informatia de Teleorman
De la ora 12.00, județul Teleorman intră sub Cod Galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ. O altă avertizare a fost emisă pentru ziua de mâine
Angajări în primăriile și instituțiile din Teleorman. Se caută casier, educator, electrician, contabil și șef serviciu