Așa cum ne-am obișnuit, la începutul fiecărei săptămâni, SAJ Teleorman prezintă situația misiunilor execute în perioada weekendul, care tocmai s-a încheiat.
Astfel, în perioada 9 -11 ianuarie, au fost executate 507 intervenții la pacienți care au avut nevoie de asistență medicală de specialitate. Chiar dacă, în topul misiunilor au rămas transferurile între spitale, nu putem să nu observăm că, cel mai friguros sfârșit de săptămână a adus în atenția personalului medical și primele cazuri de hipotermie. Este vorba despre două femei (Roșiori de Vede, 66 de ani, căzută în curte și Ștorobăneasa – 86 de ani, cunoscută cu probleme psihice, a fost găsită cu membrele inferioare degerate) și un bărbat, în vârstă de 46 de ani, găsit în stare de ebrietate, cu hipotermie (înregistrat în evidențe cu afecțiuni psihice). Toți au ajuns la spitale pentru îngrijiri de specialitate.
Șapte persoane, pentru care s-a solicitat pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 echipaj medical, nu s-a mai putut face nimic decât să se constate decesul. Din analiză rezultă și un aspect pozitiv, dacă putem spune așa: a scăzut numărul accidentelor rutiere la care au intervenit ambulanțierii. Weekendul trecut au fost doar două situații, respectiv la Videle, un bărbat de 55 de ani, care a căzut de pe bicicletă și la Alexandria, în urma unui eveniment, o tânără de 22 ani cu un traumatism ușor a fost transportată la spital.
Din aceeasi publicatie - Exploziv News 24
Preotul Nicu Chiriță se întoarce în biserică, după ce a fost acuzat de delapidare și fals! Episcopia susține că este o ”pedeapsă”
Șase percheziții pentru braconaj în Teleorman și Olt. Au fost confiscate bunuri de peste 58.000 de lei
Înregistrare video a unei tentative de viol. Victima este o persoană cu grave probleme de sănătate
Stiri - Exploziv News 24
178 de ani de la Proclamația de la Islaz! Ionuț Galani cântă la ziua comunei
Caz revoltător la Turnu Măgurele! O minoră, batjocorită și tâlhărită de două adolescente, a trăit în teroare timp de un an de zile. Poliția cere clemență