STIRI TELEORMAN

alege dreapta unita

CSM Alexandria, calificată în grupele Cupei României

Ziarul Teleormanul • 31-08-2023, 14:00:10 • 91 vizualizari

Miercuri după-amiază s-au jucat meciurile play-off-ului din cadrul Cupei României Betano, sezonul 2023-2024, unde participă și echipa locală de fotbal masculin CSM Alexandria.

Alexandria a jucat, pe Stadionul Municipal din Turnu Măgurele, contra formației Concordia Chiajna, pe care a întâlnit-o recent și în campionatul Ligii a II-a unde activează cele două formații. Echipa lui Ștefan Odoroabă s-a impus cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat imediat după pauză, în minutul 48, de Mihai Nițescu.

Astfel, CSM Alexandria s-a calificat, pentru a doua oară consecutiv, în grupele Cupei României Betano, asta după ce sezonul trecut a oferit surpriza grupelor egalând-o, cu scorul de 2-2, pe campioana ediției anterioare a campionatului Superligii, Farul Constanța.

Tragerea la sorți a grupelor nu este încă programată de Federația Română de Fotbal, însă se știu datele când vor fi disputate cele trei etape ale acestei faze: 27 septembrie, 1 noiembrie și 6 decembrie.

Victoria contra Concordiei poate fi considerată un cadou pentru suporterii alexăndrineni. În ziua meciului, de Sfântul Alexandru, locuitorii Alexandriei au sărbătorit ziua municipiului.

CSM Alexandria are următorul meci în campionat, acasă, contra CSM Slatina, pe Stadionul Municipal din Turnu Măgurele, sâmbătă, 2 septembrie, ora 11:00. Cele două formații s-au întâlnit recent în turul III preliminar al Cupei României, unde Alexandria s-a impus cu scorul de 1-0, așa că va pleca cu prima șansă de câștigare a meciului. (Maria GAVRILĂ, studentă anul II, specializarea Jurnalism, Universitatea Ovidius din Constanța).